Product Image
Product Image
Product Image
Product Image

Ratio and Rate Reasoning

Customer Reviews
5.0 Based on 1 Reviews
5 ★
100% 
1
4 ★
0% 
0
3 ★
0% 
0
2 ★
0% 
0
1 ★
0% 
0
Write a Review

Thank you for submitting a review!

Your input is very much appreciated. Share it with your friends so they can enjoy it too!

Filter Reviews:
02/19/2020

Ratio and Rate Reasoning

Love this! Great content, very helpful and easy to use!

SF
Susanna F.
SE SE

$1.95

Our Ratio and Rate Reasoning lesson plan teaches students about ratios, proportions, and rates. Students also learn how to solve real-world problems that include ratios, proportions, and rate.

Description

Our Ratio and Rate Reasoning lesson plan introduces students to uses for ratios, proportions, and rates, and how to use each. During this lesson, students are asked to complete a fun activity in which they decide which recipe they would use to make different numbers of cookies, teaching them a practical application of these reasoning skills. Students are also asked to individually complete practice problems in order to demonstrate their understanding of the lesson.

At the end of the lesson, students will be able to use ratios, proportions, and rates to solve real-world problems.

Additional information

subject

Math

grade-level

5th Grade, 6th Grade

State Educational Standards

LB.Math.Content. 6.RP.A.2, LB.Math.Content.6.RP.A.3

Customer Reviews
5.0 Based on 1 Reviews
5 ★
100% 
1
4 ★
0% 
0
3 ★
0% 
0
2 ★
0% 
0
1 ★
0% 
0
Write a Review

Thank you for submitting a review!

Your input is very much appreciated. Share it with your friends so they can enjoy it too!

Filter Reviews:
02/19/2020

Ratio and Rate Reasoning

Love this! Great content, very helpful and easy to use!

SF
Susanna F.
SE SE

Make Your Life Easier With Our Lesson Plans